‘Tarafsız’ soruşturma istediler

Moskova’da bir araya gelen Rusya, İran ve Suriye dışişleri bakanları Lavrov, Zarif ve Muallim, İdlib’deki kimyasal silah saldırısıyla ilgili tarafsız bir soruşturma istedi. Muallim, sarin gazının kullanıldığını ortaya koyan numunelerin Türkiye’de toplandığına dikkat çekerek, böyle bir soruşturmayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Rusya, İran ve Suriye dışişleri bakanları Sergey Lavrov, Cevad Zarif ve Velid Muallim Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geldi. Ortak basın toplantısı düzenleyen üç bakan, İdlib’in Han Şeyhun bölgesindeki kimyasal silah saldırısıyla ilgili tarafsız bir soruşturma istedi. ABD’nin, Esed rejiminin Şayrat Hava Üssü’ne yönelik füze saldırısını da kınadılar.

Lavrov, iki mevkidaşıyla “Suriye’deki siyasi uzlaşma çabalarına yönelik sabotaj girişimlerini bertaraf etmek için” koordinasyon çalışmalarını ele aldıklarını ifade etti. Suriye’de hasmâne eylemlerin kabul edilemez olduğunu söyleyen Rus bakan, bunların uluslararası kanunları ihlâl ettiğini ve barış sürecini sabote etmeye yönelik girişimler olduğunu belirtti.

Han Şeyhun’daki saldırıyla ilgili birçok çelişkinin bulunduğunu ifade eden Lavrov, Batı’nın kimyasal silahla ilgili soruşturma başlatma çabalarını boşa çıkarmaya çalıştığını öne sürdü. Batı’nın önerdiği soruşturma komitesinin başkanlığındaki iki kişinin İngiliz olmasını da eleştiren Lavrov, tarafsız ve orantılı bir komite olması gerektiğini dile getirdi.

İran ile Suriye dışişleri bakanları Zarif ve Muallim de tarafsız soruşturma taleplerini tekrarlarken, Muallim numunelerin Türkiye’de toplanmasını eleştirdi. Böyle bir soruşturmayı kabul etmediklerini söyledi.

Şam yönetiminin kimyasal silah envanterinin olmadığını öne süren Muallim gerçekleştirdikleri 3’lü toplantının ABD’nin “hukuksuz” saldırısına güçlü bir yanıt niteliğinde olduğunu savundu.

Reuters haber ajansı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) Türkiye’ye kimyasal silah uzmanları gönderdiğini duyurmuştu. OPCW İngiliz delegasyonu, zehirli gaz saldırısının bölgesinden alınan numunelerde sarin gazı saptandığını açıklamıştı. Numune test sonuçları, BM ile OPCW’nun ortak oluşturduğu soruşturma komitesine iletilecek. Bu komite, kimyasal silah saldırısında rol alan birey ya da kurumları tespit etmekle görevlendirilecek.

Kaynak: Al Jazeera

By | 2017-04-22T15:20:50+00:00 Nisan 18th, 2017|Dünya, Genel, Ortadoğu, Türkiye|0 Comments

Leave A Comment