Çavuşoğlu’ndan Almanya’ya ‘silah satışı’ tepkisi: Kendi savaş uçağımızı üretiyoruz, çaresiz değiliz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’nın Türkiye’ye silah satışını durdurmasına tepki gösterdi ve “Türkiye çaresiz değil” dedi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin kendi savaş uçağını ve helikopterini ürettiğini de söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf ile ortak basın toplantısı düzenledi.‘YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM YAPIYORUZ’

Toplantıda açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ‘Türkiye’ye silah satışına yönelik farklı açıklamalarının sorulması üzerine şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye olmasaydı Alman siyasetçiler herhalde kampanyada malzeme bulmakta zorlanacaktı. Sanki seçim Türkiye hakkında ya da Türkiye’de yapılıyor. Oysa Almanya’nın ve Avrupa’nın başka konuları da var. Eminim Alman halkının da siyasetçilerden başka beklentileri var. ‘Kötü komşu insanı ev sahibi yapar’ diye bir atasözü var. Bu tür yaklaşımlar esasen bizim kendi milli savunma sanayimizin güçlenmesine vesile oluyor. Bu anlamda yerli ve milli üretimi artırıyoruz her alanda. Kendi savaş uçağımızı helikopterimizi üretiyoruz. Türkiye hiç bir zaman çaresiz değildir.

‘SEÇİMLER GEÇER DOSTLUK KALICIDIR’

Dışişleri bakanının esas görevi tüm imkanlarını ikili ilişkilerini geliştirmektir. Zor şartlarda dışişleri bakanlarına önemli görevler düşüyor. Almanya ve yaklaşımını eleştirdik. Almanya ile ilişkilerimizin kötü olmasından ne fayda elde ederiz? Ama Almanya Türkiye’den ne istiyor bunu anlamakta zorlanıyoruz. Bu seçim atmosferinde dostum Sigmar Gabriel’in bu yaklaşımını bir dışişleri bakanına yakışan yaklaşım olarak değerlendiremiyoruz. Bu panik içinde Türkiye’ye saldırarak oy alacağını düşünüyorsa bunu zaten yapan ırkçı PKK yanlısı partiler var. Bence buradan bir şey elde edemez. Merkel’in bu yaklaşımını doğru buluyoruz. Daha olgun buluyoruz. Seçim atmosferinde bile sağduyulu davranmak hepimizin görevidir. Seçimler geçer dostluk kalıcıdır. Almanya’nın Türkiye’ye karşı yaklaşımını değiştirmesini bekliyoruz.

‘SİZ BİZE BİR ADIM ATARSANIZ, BİZ SİZE İKİ ADIM ATARIZ’Tehditle şantajla, baskıyla Türkiye’den bir sonuç elde edilmez. Gabriel Malta’da da bana söyledi, bazı dostlarımıza da söylüyor ‘Biz Türkiye’ye karşı ciddi hatalar yaptık ve bu hataları düzeltmek için hangi adımları atmamız lazım’ diye. Bana bizzat sordu ben de kendisine tek taraflı atılan adımlar kalıcı olmaz. Gel birlikte adımlar atalım siz bir adım atarsanız bize yönelik biz size iki  adım atarız. İçinde bulundukları şartları biliyoruz anlıyoruz ama Türkiye’ye saldırarak bu şartlardan kurtulmaları da mümkün değil. ”

NE OLMUŞTU?

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “Aslında NATO müttefikimize silah sevk etme yükümlülüğümüz bulunuyor. Ancak Türkiye’ye silah sevkiyatını neredeyse tamamen durdurduk” açıklamasında bulunmuştu.  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’ye silah sevkiyatının tamamen yasaklanmasına karşı olduğunu dile getirmişti.

AB Bakanı Ömer Çelik de kararın Avrupa’ya zarar vereceğini savunurken “Türkiye’nin terörle mücadelesinde bir zaaf ortaya çıkarmak demek, Almanya’nın ve Avrupa’nın da güvenliğinde bir zaaf ortaya çıkarmak demektir” ifadelerini kullanmıştı.

kaynak: sputnik

By | 2017-09-12T21:45:40+00:00 Eylül 12th, 2017|Avrupa, Genel, Türkiye|0 Comments

Leave A Comment