‘Türkiye S-400 anlaşmasıyla Amerikalıları ‘biraz kızdırmak’ istiyor’

Rus dış politika uzmanı Oleg Glazunov, S-400 anlaşmasının Türkiye’ye, ABD ve NATO bünyesindeki diğer müttefiklerine bağımsız bir rota izleyebileceğini gösterme olanağı tanıdığını söyledi.

Rusya Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi basın dairesi, Moskova ve Ankara’nın Rus yapımı S-400 sistemlerinin Türkiye’ye sevkiyatına yönelik anlaşmaya vardıklarını ve kontrat imzaladıklarını açıkladı. Konuyla ilgili yayınlanan yazılı açıklamada, “Taraflar S-400 sistemlerinin sevkiyatı konusunda anlaşmaya vardı ve kontrat imzaladı. Rusya kontratı uygulamaya hazır” ifadelerine yer verildi.Konunun spesifik ve hassas oluşu nedeniyle anlaşmayla ilgili ayrıntıların verilmediği belirtilen açıklamada, “Kontrat ile ilgili yorum yapma hakkı öncelikle işverene ait. Bununla birlikte, bu sistemlerin Türkiye’ye tesliminin Rusya’nın jeopolitik çıkarlarına uygun olduğunu vurgulamak gerekir” dendi.

‘RUSYA, TÜRKİYE’NİN GÜVENEBİLECEĞİ TEK MÜTTEFİK’

Sputnik’e konuşan Oleg Glazunov, S-400 anlaşmasının Türkiye’ye, ABD ve NATO bünyesindeki diğer müttefiklerine bağımsız bir rota izleyebileceğini gösterme olanağı tanıdığını söyledi. Glazunov, “Türkiye’nin fiilen ne Avrupa’da, ne de Ortadoğu’da müttefiki kaldı. Rusya, şu anda Türkiye’nin güvenebileceği tek müttefik. Ayrıca Türkiye çoktandır hava savunma sistemlerini güçlendirme alternatiflerini inceliyordu, 2009’da bu konuda ihale açılmıştı. Şimdi de en iyilerinden birini seçmiş oldular” dedi.

‘S-400’LER, PATRIOT’LARDAN DAHA AVANTAJLI’

Glazunov ayrıca, “Türkiye’de şu anda Patriot sistemleri var, fakat S-400’ler bu sistemlerden daha avantajlı. Ancak şöyle bir konu da var, Erdoğan muhtemelen Amerikalıları biraz kızdırmak istiyor. Hava savunma sistemlerini güçlendirmesi, ona ABD, Avrupa ve NATO ile ilişkilerde bağımsız bir rota izleyebileceğini gösterme olanağı tanıyor. Erdoğan bu jest ile ABD şahsında güvenilir bir müttefik görmediğini göstermek istiyor” ifadelerini kullandı.Dünyada şimdilik benzeri olmayan S-400 Triumf füze savunma sistemleri, uçak ve balistik füze dâhil hava hedeflerini vurma kabiliyetine sahip.

 

kaynak: sputnik

By | 2017-09-13T13:05:38+00:00 Eylül 13th, 2017|Amerika, Asya, Genel, Türkiye|0 Comments

Leave A Comment